Szukaj na tym blogu

środa, 3 listopada 2010

banksy

banksy to wyjątkowa postać, jedna z najbardziej kontrowersyjnych w sztuce współczesnej.
jego wyjątkowość polega głównie na tym, że zyskał światową popularność, choć od kilkunastu lat nikt oficjalnie nie poznał jego prawdziwego nazwiska i tożsamości. ten szokujący, wyzywający, poruszający tematy tabu i problemy społeczno-polityczne graficiarz bez imienia znalazł się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata przygotowanej przez tygodnik time. i nie dziwne, bo ten artysta nie tyle budzi ciekawość swoją aurą tajemniczości, a jego prace są powszechnie znane i popularne (okładka do płyty think thank zespołu blur) ze względu na tematykę i miejsca, na których artysta je umieścił (wiele miejsc jest wyjątkowo ryzykownych, chociażby mur w izraelu). jego pomysłowość na wykorzystanie dziur lub miejsc odpadającego tynku oraz wybranie tematów prac adekwatnych do miejsc (np. w muzeum historii naturalnej umieścił swój eksponat o nazwie banksus militus ratus, który przedstawiał wypchanego szczura przebranego za grafficarza, z puszką farby w ręce użytą do napisania our time will come).

twórczość banksiego nie ogranicza się tylko do tworzenia szablonowych murali, a także na happeningach.
po wystawieniu wypchanego szczura w muzeum historii naturalnej banksy zamieszczał zmienione obrazy w największych muzeach amerykańskich i londyńskich, a w marcu 2005 roku umieścił swój rysunek w british museum, który potem władze dodały do kolekcji. ów rysunek przedstawiał imitujące malarstwo jaskiniowe przedstawienie człowieka pchającego wózek z zakupami.


innym ciekawym przedsięwzięciem była zamiana z roku 2006, tym razem muzyczna. w duchu buntu przeciwko tandetnej muzyce popowej artysta podmienił 500 sztuk debiutanckiego albumu paris hilton
 swoimi spreparowanymi płytami ze sparodiowanymi remiksami utworów autorstwa danger mouse i zmienioną okładką. utwory na płycie nosiły nazwy takie jak why am i famous  czy what have i done okładka płyty została poddana obróbce cyfrowej, aby piosenkarka wyglądała na nagą. w środku znajdowały się również fotografie paris z doklejoną głową psa czy wysiadającej z luksusowego samochodu w miejscu, gdzie spali bezdomni ludzie, do fotografii dołączony był podpis 90% of success is just showing up.

w kwietniu 2008 roku, jako sprzeciw organizacjom uznającym malarstwo graffiti za wandalizm, na jednym z budynków w londynie pojawiła się największa dotychczas praca banksyego. graffiti przedstawia policjanta obserwującego zakapturzonego chłopca malującego na ścianie olbrzymi napis "one nation under CCTV".

obecnie do kin wchodzi film baksiego pt. wyjście przez sklep z pamiątkami nakręcony w duchu dotychczasowych szalonych przedsięwzięć artysty. na pewno warto to zobaczyć!

http://www.banksy.co.uk