Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 28 lutego 2011

daty, daty, daty...

albertowi...


gramy od czasu do czasu z kolegą w grę pozwalającą na zapamiętywanie dat niektórych dzieł sztuki. sam fakt grania w takie gry już świadczy o naszej desperacji, ale czasem bywa ciekawie, a i niektóre dziwne daty łatwiej zapamiętać, kiedy się wspomina tę zabawę. zaczynamy!

Simone Martini, Zwiastowanie, 1333
1333 - simone martini, uczeń duccia, jeden z najoryginalniejszych i znaczących artystów sienieńskich bardzo dobrze wyuczył się u mistrza techniki przedstawiania postaci jako trójwymiarowych. obraz ołtarzowy do kaplicy saint ansano został namalowany wspólnie ze szwagrem, lippo memmim, jednak najbardziej znaczący fragment - scena główna zwiastowania, jest autorstwa martiniego. przedstawienie to jest tradycyjne: widać symbole takie jak lilie oznaczające czystość, czy umieszczony między postaciami gołąb sugerujący obecność obecność ducha świętego.złota reliefowa inskrypcja z ust anioła zawiera słowa: ave gratia plena dominus tecum ("bądź pozdrowiona, łaskiś pełna, pan z tobą") choć postać marii jest przedstawiona wzorowo, a raczej namalowanie jej stroju według średniowiecznych konwencji, to uważa się, że po raz pierwszy u martiniego pojawia się złamanie jednej z zasad - maryja po raz pierwszy w scenie zwiastowania kuli się ze strachu, niepewna słów przybyłego znikąd anioła.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
1333 - 25 kwietnia – koronacja kazimierza, syna władysława łokietka, na kazimierza III wielkiego, króla polski w katedrze wawelskiej w krakowie

Dyptyk z Wilton, autor nieznany, 1399

1399 - Dyptyk z Wilton
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
1399 - śmierć królowej jadwigi; koniec dynastii andegawenów na tronie polskim, początek panowania dynastii jagiellonów.

Andriej Rublow, Święta Trójca, 1410

1410 - andriej rublow, jeden z największych ruskich malarzy ikon, wypracował niepowtarzalny styl, zrywający z surowością formy, kolorytu i ekspresji tradycyjnego rusko-bizantyjskiego malarstwa ikon. dzieło "święta trójca" zostało wpisane do oficjalnego kanonu przedstawiania trójcy, tak ważna okazała się ta praca. rublow przedstawił statyczny portret trzech postaci, boga ojca, syna jezusa chrystusa i ducha świętego, wszystkie trzy postaci trzymają laski - oznakę boskości.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
1410 - 15 lipca – pod grunwaldem krzyżacy ponieśli klęskę w bitwie z armią polsko-litewską władysława jagiełły.

Sandro Botticelli, Oszczestwo, 1494
1494 - obraz wzorowany na antycznym obrazie greckiego malarza apellesa znanym nam dzisiaj tylko z opisów lukiana. obraz ten jest ostatnim o tematyce świeckiej w twórczości botticelliego. dzięki niemu możemy przekonać się, jak wyglądał obraz apellesa namalowany w odpowiedzi na zarzut innego malarza, antifiliosa, który zarzucił mu udział w spisku przeciwko ptolemeuszowi, który uwierzył w to oszczerstwo. obraz składa się z alegorii cech takich jak zawiść, oszczerstwo, ignorancję i podejrzliwość, które towarzyszą postaciom historycznym - królowi midasowi z oślimi uszami i bezimiennemu niewinnemu, postaci ciągniętej przez oszczerstwo przed tron naiwnego króla.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
1494 - hiszpania i portugalia podpisały w tordesillas traktat o linii demarkacyjnej, który podzielił tereny w basenie oceanu altantyckiego odkryte w wyniku wielkich odkryć geograficznych.

Agnolo Bronzino, Zwycięstwo Czasu nad Miłością, 1540
1450 - malarz angolo bronzino, nadworny malarz florenckiego księcia cosimo de medici, to przedstawiciel chyba już manierystyczny, bowiem jego najbardziej znana praca, zwana także "alegorią czasu i miłości", przejawia cechy późnego renesansu, co widać w skręcie postaci oraz już przypominającej barokową - erotyce. śmiały erotyzm centralnej postaci wenus i obejmującej ją kupidyna oraz niejasna metaforyka to typowe cechy manieryzmu. skrzydlaty starzec podtrzymujący klepsydrę to personifikacja czasu, niemal ostrzegająca kochanków przed nieubłaganym upływem piasku w szklanym zegarze. pozostałe postaci są nazywane rozpaczą/ zazdrością i szaleństwem/przyjemnością oraz zapomnieniem, których obecność ma tylko podkreślić naturę kruchej, nietrwałej miłości.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
1450 - 9 lipca – henryk VIII tudor unieważnił swoje małżeństwo z czwartą żoną, anną z kleve.
Giuseppe Arcimboldo, Lato, 1573
1573 - ten znany wszystkim obraz włoskiego malarza doby baroku to wspaniały przykład iluzjonistycznego malarstwa tego okresu. twórczość arcimbolda jest wyjątkowa, jako pierwszy chyba wprowadził do obrazu kompozycję przedmiotów, roślin, zwierzątek, warzyw i owoców, które zależnie od punktu widzenia mogą przedstawiać skomplikowanie ułożoną martwą naturę albo - jak w tym przypadku - portret uśmiechniętej starszej pyzatej kobiety. mówi się, że obrazy arcimbolda zapowiadają surrealizm.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
1573 - data pierwszej wolnej elekcji w polsce (zwycięstwo francuskiego kandydata, henryka walezego) oraz spisanie artykułów henrykowskich

Jan Vermeer, Dziewczyna z perłą, 1666
1666 - holenderski malarz z delft namalował ulubiony obraz autorki bloga. zwykły, delikatny portret dziewczyny, wyważona i utrzymana w ciepłej tonacji - typowej dla artysty palety z przewagą żółci, brązu i błękitu, z delikatnymi perłowymi refleksami świetlnymi. na obrazie najbardziej zachwycić mogą dwa detale - piękne, koralowe usta dziewczyny, mięsiste, nienaturalnie błyszczące, lekko i przekornie rozchylone, ale nie dające żadnej erotycznej aluzji albo tytułowy kolczyk w uchu modelki, który według niektórych namalowany jest "dwoma pociągnięciami pędzla". wagę doskonałości detali mogą podnieść niewielkie rozmiary - 44,5 na 39 m. obraz znajduje się w mauritshuis museum w hadze.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
1666 - 2 września – w londynie wybuchł wielki pożar. rozpoczął się w domu piekarza thomasa farynora przy pudding lane niedaleko mostu londyńskiego. pożar w ciągu 4 dni zniszczył 13 200 budynków, w tym katedrę św. pawła (odbudowaną potem przez christophera wrena)

Jean-Antoine Watteau, Odjazd na Cyterę, 1717
1717 - dzięki temu obrazowi watteau został przyjęty do akademii francuskiej. jego obraz jest uznawany za swego rodzaju początek epoki rokoko. tematem kompozycji jest scena z komedii dancourta "trzy kuzynki"; dziewczyna w pielgrzymim stroju występuje tam z linii chóru i zaprasza publiczność na cyterę - wyspę miłości, gdzie każdy spotka swą "bliźniaczą duszę", obiecaną nam jeszcze przez platona. watteau przedstawił ten temat w innowacyjny sposób, bowiem ukazał koniec, a nie początek podróży, do tego zastosował rzadkie w ówczesnym malarstwie ukazanie postaci odwróconych tyłem. większość przyjezdnych dobrała się w pary i wraca na statek w podróż powrotną. jedynie dwoje kochanków zostaje przy znajdującym się po prawej stronie posągu bogini wenus, jakby zaślepieni swoją miłością i niemogący zebrać się do powrotu.  obserwująca ich kobieta patrzy ze smutkiem, świadoma ulotności i kruchości ich uczucia. w czasie rewolucji francuskiej studenci sztuk pięknych używali cytery jako tarczy do ćwiczeń w rzucaniu kulkami z chleba.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
1717 - obrady sejmu niemego, na którym z inicjatywy konfederatów tarnogrodzkich ograniczono kontyngent wojsk saskich w polsce i liczebność polskiego wojska oraz potwierdzono wolności szlacheckie i zmniejszono władzę hetmanów. 
 Jacques Louis David, Śmierć Marata, 1793

1793 - ten wielki klasycystyczny malarz, jako zwolennik rewolucji francuskiej, przedstawił śmierć jean-paula marata, jednego w przywódców rewolucji, zamordowanego we własnym domu podczas kąpieli dnia 13 lipca 1793 roku przez charlotte corday, przedstawicielki opozycji. według niektórych źródeł marat musiał długo moczyć się w wodzie ze względu na chorobę skórną. charlotte weszła do jego łazienki niepostrzerzenie i zadała mu zabójczy cios w pierś. david w hołdzie wielkiemu francuzowi przedstawił scenę jego śmierci podnosząc jej do rangi sacrum, czyniąc z wanny niejaką trumnę, a z samej postaci marata postać w pozie przypominającej pozę umierającego chrystusa (odchylona na bok głowa, lekko rozwarte usta i nieodgadniony wyraz twarzy łączący ból i radość). obraz znajduje się w królewskich muzeach sztuk pięknych w brukseli.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
1793 - data II rozbioru polski i zawiązania konfederacji targowickiej.


źródła: kochana wikipedia oraz
"1001 obrazów, które warto w życiu zobaczyć" pod redakcją stephena farthinga

tyle na dziś.
ciąg dalszy tylko jeśli albertowi powróci motywacja do dalszego działania i przekona się wreszcie o swoim niesamowitym potencjale i ogromnej wiedzy, której nie wolno zaniedbywać. albert, chyba mnie nie zawiedziesz?