Szukaj na tym blogu

sobota, 29 października 2011

statua wolności ma 125 lat!


tej rzeźby nie trzeba nikomu przedstawiać. pan w telewizji powiedział dzisiaj, że mało kto jednak wie, że pełna nazwa pomnika to wolność opromieniająca świat, zaś jej zwyczajowa nazwa pochodzi od miejsca, na której stoi - wyspie wolności, która amerykanom, a głównie imigrantom kojarzy się przede wszystkim z możliwością otrzymania amerykańskiego obywatelstwa.

choć należy dziś do jednych z najbardziej rozpoznawalnych symboli narodowych stanów zjednoczonych ameryki, była darem rządu francuskiego w stulecie uchwalenia deklaracji niepodległości. sama w sobie jest typowo francuska - została wzniesiona we francji wg projektu francuskiego rzeźbiarza auguste'a bartholdiego, który inspirował się obrazem malarza eugene'a delacroix (nie trzeba się domyślać, którego).
w roku 1884 przekazano go ambasadorowi amerykańskiemu w paryżu, a potem przewieziono w częściach statkiem na miejsce, w którym znajduje się do dziś. 28 października 1886 miało miejsce jej oficjalne odsłonięcie.

styl: neoklasycystyczny
rzeźbiarz: auguste bartholdi
konstrukcja: gustave eiffel
tworzywo: miedź (stąd jej zielony kolor!)
wysokość: 46,5 m
opis: posąg kobiety o twarzy matki rzeźbiarza i ciele jego kochanki, wyprostowanej z pochodnią w prawej ręce (symbolem oświecenia) i tabliczką z napisem głoszącym datę uzyskania niepodległości stanów zjednoczonych, stojąca na zerwanym łańcuchu (symbol wolności, wyrwania z "pęt" brytyjczyków - taki symbol z rąk francuza, odwiecznego wroga wielkiej brytanii jest jeszcze bardziej wymowny - tym bardziej, że posąg-prezent miał być dowodem przyjaźni francji i stanów zjednoczonych). na głowie ma charakterystyczny diadem z promieniami - wolność przecież ma opromieniać cały świat, a stany zjednoczone mają dawać przykład tej wolności innym krajom i narodom.Auguste Bartholdi, Statua Wolności, 1884

a skoro już jesteśmy przy eifflu...

    Gustave Eiffel, Wieża Eiffla, 1887-1889

wieża eiffla to drugi przykład budowli, która może stać się tradycyjnym symbolem państwa. bez tego żelaznego monumentu na pewno francja i paryż nie byłyby takie same. tak jak statua wolności wyznacza przyjezdnym (statkami), że są już blisko celu, tak wieża jest punktem orientacyjnym w paryżu.

zbudował są gustave eiffel na wystawę światową w 1880 roku na dowód możliwości technicznych epoki i niesamowitych zdolności inżynierów tamtych czasów - miała być symbolem potęgi rozwijającego się przemysłu we francji, która była jednym z pierwszych państw europejskich, w których narodziła się ów potęga gospodarcza.

wieża mierzy ponad 300 metrów wysokości i wykonana jest z kutego żelaza tworząc ażurową konstrukcję kratową. jej charakterystyczny kształt nadał jej miano "żelaznej damy" paryża, zaś trójkątna konstrukcja stała się idealna do zamieszczenia na jej szczycie flagi francji. obecnie wieża jest także świetlnym elementem dekoracyjnym paryża.

pierwotnie, jako element wystawy miała być rozebrana, choć i tak dano jej pożyć całe 20 lat. eiffel był jednak tak dumny ze swojego dzieła, że starał się przeforsować propozycję zachowania wieży, stąd myślał nad jej naukowo-technicznym zastosowaniem. okazało się, że wieża nadaje się idealnie jako miejsce dla bezprzewodowego telegrafu, a do dzisiaj na jej szczycie znajduje się antena.