Szukaj na tym blogu

czwartek, 18 marca 2010

franz kline & blur

franz kline (ur. 23 maja 1910, zm. 13 maja 1962) - malarz amerykański, przedstawiciel ekspresjonizmu abstrakcyjnego.
obok jacksona pollocka określany jako "malarz akcji", z uwagi na spontaniczny i śmiały styl, skupiający się nie na postaci, lecz na ruchach pędzla i użyciu płótna. "spontaniczność" nie dotyczyła jednak kompozycji - kline zazwyczaj przygotowywał szkice swoich obrazów, jak głosi anegdota, na kartkach książek telefonicznych.
najbardziej charakterystyczna maniera twórcza kline'a była owocem sugestii jego przyjaciela, również abstrakcyjnego ekspresjonisty, willema de kooninga. zaproponował on sfrustrowanemu artystycznie kline'owi, by ten przyniósł ze sobą któryś ze swych szkiców do jego studia i za pomocą projektora wyświetlił go na ekranie w dużym powiększeniu. kline opisał wrażenie następująco: czarny rysunek fotela na biegunach wielkości 4 na 5 cali wyświetlił się w gigantycznych czarnych kreskach, które burzyły jakikolwiek wizerunek, będąc same w sobie obiektami.

1943 - nagroda na wystawie national academy of design
tak jak pollock, malował obrazy na wielkich płótnach, wykorzystując emalii przemysłowych.
malował głównie w czerni i bieli, mówiąc, że "maluję bielą tak samo jak czernią i biel jest równie ważna"

w późnych latach 50. wprowadził kolor do obrazów (np. w orange outline występują pomarańcze)
jeden z lepszych obrazów kline'a to orange and black wall z 1957 roku.


Franz Kline, Orange Outline, 1955


Franz Kline, Orange and Black Wall, 1957


co ciekawe, gdy gitarzysta grupy blur, graham coxon został poproszony o skomponowanie utworu muzycznego do wybranego obrazu z londyńskiej tate gallery w 2006 roku, coxon wybrał obraz kline'a pt. "meryon" tłumacząc: twórczość kline'a jest bardzo udochowiona; to jak doświadczenie w próżni.


Franz Kline, Meryon, 1960-1961


 ***

a wracając do zespołu blur, często wykorzystują oni obrazy jako okładki albumów.


album "13" z 1999 roku
obraz pędzla grahama coxona!
"The cover is a portion of an oil painting by Graham Coxon called Apprentice. The album's singles also have cover art by Coxon. The numbers 1 and 3 have been painted so they also form the letter 'B' - presumably for 'Blur'."
album "Think Tank" z 2003 roku
dzieło słynnego graficiarza Banksy

album "The best of Blur" z 2000 roku
grafika autorstwa Juliana Opie
"The painting of this Blur album can be found at the National Portrait Gallery in London, England. The album's cover bears some similarity to that of Queen's 1982 Hot Space."